Wizyta studyjna w warsztacie szkutniczym

Wizyta studyjnaJednym z działań w ramach projektu współpracy POGAL pomiędzy LGD „Mazurskie Morze” i LGD Stowarzyszeniem „Południowa Warmia” była wizyta studyjna w warsztacie szkutniczym. Swoją wieloletnią praktyką i ogromną wiedzą podzielił się z uczestnikami spotkania Pan Andrzej Korzeń, którego jednym z codziennych zajęć jest praca w warsztacie szkutniczym w Jezioranach.

Młodzież z Zespołu Oświatowego w Mikołajkach, Zespołu Szkół w Węgoju wraz z opiekunami interesującymi się żeglarstwem miała okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat zawodu szkutnika. Listopadowy wykład zawierał elementy historii żeglarstwa oraz informacje o zastosowaniu łodzi.

warsztat-2W pięknie położonej Tawernie Przystań Warmia nad brzegiem jeziora Ukiel uczestnicy dowiedzieli się miedzy innymi, po czym można rozpoznać gatunek drzewa odpowiedni do budowy łodzi. Zgromadzeni na spotkaniu zostali zapoznani z najważniejszymi problemami podczas budowy łodzi. Poszerzyli też swoją wiedzę o żeglarstwie w Skandynawii. Mogli zobaczyć, jakie konstrukcje łodzi tworzone są w tym rejonie Europy. Prowadzący wyświetlił także ciekawy film o szkutnictwie i żeglarstwie.

Spotkanie było ciekawym sposobem na przedstawienie zakresu prac szkutniczych. Dało też możliwość poznania miejsca, w którym powstają piękne drewniane łodzie. Sądząc po zainteresowaniu młodych ludzi, oglądających drewniane konstrukcje łodzi, zawód szkutnika jest bardzo ciekawym sposobem na aktywność zawodową.

Zapraszamy do galerii zdjęć »